Ten blog jest o Edukacji Domowej mojej młodszej córeczki - Agatki. Dzielimy się na nim naszymi sukcesami i trudnościami w dziedzinie szeroko rozumianej edukacji.
Blog > Komentarze do wpisu
Historia żółtej ciżemki
Dawno, dawno temu, jako uczennica szkoła podstawowej musiałam przeczytać książkę Antoniny Domańskiej "Historia żółtej ciżemki". Nie pamiętam czy udało mi się ją skończyć, ale pamiętam okropne uczucie nudy i zniechęcenia zarówno przy lekturze, jak i przy oglądaniu filmu. Pomimo tego niezatartego wrażenia zaproponowałam Agatce, że razem przeczytamy tę książkę. Akurat studiujemy kulturę średniowiecza i jakoś tak wydawała mi się na czasie. Czytałam głośno, prostując co niektóre archaizmy i odpowiadając na pytania, tak aby dziecko rozumiało, co czytam. Łyknęłyśmy tę książkę w tydzień, przy czym Aga codziennie domagała się nowej porcji lektury. I okazało się, że i jej i mi książka bardzo się podobała. Nawet wzruszyłyśmy się, gdy Wawrzek (główny bohater) po 10 latach spotkał się z rodziną, która była przekonana, że od dawna nie żyje. Myślę, że to co mi przeszkodziło w takim odbiorze tej lektury, był jej język, zbyt trudny, zbyt obcy dla współczesnego dziecka. 
 
Przy okazji pooglądałyśmy sobie zdjęcia ołatarza Wita Stwosza, odkryłyśmy bogaty średniwieczny Kraków i bogatych wolnych chłopów.
 
Agatka natomiast stwierdziła, że to wstyd, że była w Berlinie, w Wenecji, a nigdy nie była w pradawnej stolicy Polski, w Krakowie. Musimy koniecznie to nadrobić.
środa, 04 lutego 2009, wyspaskarbow1

Polecane wpisy

  • Usunęłam plik

    Usunęłam notkę o sprzedaży mojego mieszkania, bo już sprzedałam :( . Dobrze, ze sprzedałam, ale jednak troche smutno.

  • Zmiany, zmiany, zmiany

    Od 3 tygodni mieszkam już z rodziną w Warszawie. Przystosowujemy się do życia w innym mieście i w innym rytmie. Zmiany dotykają różnych dziedzin naszego życia,

  • "Stabilizacja" - czyli wszystko będzie jak zawsze ;)

    Niektórzy z rodziców tęsknią już do września, bo wtedy wszystko wskoczy w swoje tryby i wróci do normy. Ja też czekam, ale moja stabilizacja, jest zaprzeczeniem

Komentarze
2009/02/05 23:44:13
A ja się przymierzam do "Panienki z okienka" z dziewczynkami - dobrze wspominam z dzieciństwa, ale niedawno przeczytałam znowu i aż oczy przecieram ze zdziwienia - napisana w języku niepolskim jakimś - jak ja to wtedy czytałam i rozumiałam??? Ale fajna ilustracja do zapożyczeń z obcych języków - wygląda na to, że w dawnym polskim ludzie co drugie słowo mieli z angielskiego/niemieckiego/holenderskiego, takie spolszczone jakby, ale nie do końca :)

Napisz do mnie:

wyspaskarbow1@o2.pl